Resultat seriespel

Helgens seriespel bjöd enligt uppgift på en hel del skönspel. Vi säger stort grattis till följande serievinnare:

  • Dam 1 – Sejlert / Svensson
  • Dam 2 – Guala / Casadei
  • Dam 3 – Örnberg / Bladh
  • Dam 4 – Kubien / Ivarsson
  • Herr 1 – Lundstedt / Dahlin
  • Herr 2 – Marmolin / Griborn
  • Herr 3 – Ekblom / Samuelsson
  • Herr 4 – Nikula / Areskär
  • Herr 5 – Fjällid / Fjällid
  • Herr 6 – Dahlberg / Lindfors

Nästa vända planeras till helgen 11/12 april.

Seriespel resultat 10 & 11e oktober

Helgen den 10e & 11e oktober lirades det seriespel hos oss. Högst upp i seriehierarkin på damsidan kom team von Rosen / Kämäräinen som dock blev hårt pressade i sista matchen mot Andersson / Cederquist.

På herrsidan hette giganterna König / Holmqvist som dock blev ordentligt utmanade av Ullberg / Bodén.

Nästa seriespel kör vi 15e & 16e november men anmälan vill vi ha före den 11e november.
Läge att ragga en finfin partner med andra ord!

Nedan ser du samtliga resultat från 10e & 11e oktober

Dam div 1 

SET 1 SET 2 SET 3
von Rosen / Kämäräinen – Jönsson / Placht 17 10 17 15
Andersson / Cederquist – Holmstrand / Johansson 13 17 11 17

von Rosen / Kämäräinen – Holmstrand / Johansson 17 9 17 2
Andersson / Cederquist – Jönsson / Placht 14 17 17 10

von Rosen / Kämäräinen – Andersson / Cederquist 16 17 17 10 7 5
Holmstrand / Johansson – Jönsson / Placht 7 17 11 17

Dam div 2

SET 1 SET 2 SET 3
Nilsson / Klingberg – Persson / Kling 17 11 17 11
Åkerlind / Flygt – Guala / Jisser 15 17 14 17

Nilsson / Klingberg – Guala / Jisser 17 10 17 12
Åkerlind / Flygt – Persson / Kling 17 14 11 17 6 7

Nilsson / Klingberg – Åkerlind / Flygt 17 9 17 15
Guala / Jisser – Persson / Kling 5 17 13 17

Dam div 3

SET 1 SET 2 SET 3
Mossberg / Lindberg – Johansson / Gathu 17 6 17 10
Casadei / Örtegren – Karlsson de la R. / Johanson 16 17 15 17

Mossberg / Lindberg – Karlsson de la R. / Johanson 17 15 17 10
Casadei / Örtegren – Johansson / Gathu 13 17 17 13 7 5

Mossberg / Lindberg – Casadei / Örtegren 17 7 17 11
Karlsson de la R. / Johanson – Johansson / Gathu 17 11 17 13

Dam div 4

SET 1 SET 2 SET 3
Klint / Renheim – Lundborg / Fredriksson 17 3 17 9
Lundberg / Höglund – olsson / Dahlin 17 8 17 13

Klint / Renheim – olsson / Dahlin 11 17 17 10 7 4
Lundberg / Höglund – Lundborg / Fredriksson 17 15 17 8

Klint / Renheim – Lundberg / Höglund 15 17 13 17
olsson / Dahlin – Lundborg / Fredriksson 17 8 15 17 7 4

Dam div 5

SET 1 SET 2 SET 3
Östberg / Forsman – Berglund / Tengström 17 15 9 17 7 4
Grahn / Max – Eriksson / Bragning 17 2 17 3

Östberg / Forsman – Eriksson / Bragning 17 12 17 8 2
Grahn / Max – Berglund / Tengström 14 17 16 17

Östberg / Forsman – Grahn / Max 17 8 9 17 2 7
Eriksson / Bragning – Berglund / Tengström 10 17 8 17

Herr div 1

SET 1 SET 2 SET 3
Markou / Krig – Gustafsson / Pettersson 17 14 17 6
König / Holmqvist – Ullberg / Bodén 13 17 17 15 5 7

Markou / Krig – Ullberg / Bodén 16 17 17 12 7 3
König / Holmqvist – Gustafsson / Pettersson 17 12 17 9

Markou / Krig – König / Holmqvist 14 17 13 17
Ullberg / Bodén – Gustafsson / Pettersson 14 17 17 11 7 3

Herr div 2

SET 1 SET 2 SET 3
Broman / Olsson – Östman / Holmqvist 17 10 17 14
Arvidson / Volkov – Wangler / Walderö 15 17 17 15 7 1

Broman / Olsson – Wangler / Walderö 15 17 17 10 7 3
Arvidson / Volkov – Östman / Holmqvist 17 16 17 8

Broman / Olsson – Arvidson / Volkov 13 17 17 12 7 4
Wangler / Walderö – Östman / Holmqvist 17 9 17 16

Herr div 3

SET 1 SET 2 SET 3
Wihk / Wallenius – Ekblom / Sterling 17 13 12 17 7 5
Brännmark / Marmolin – Laible / Griborn 13 17 13 17

Wihk / Wallenius – Laible / Griborn 15 17 17 14 1 3
Brännmark / Marmolin – Ekblom / Sterling 14 17 12 17

Wihk / Wallenius – Brännmark / Marmolin 5 17 17 13 7 5
Laible / Griborn – Ekblom / Sterling 17 14 17 8

Herr div 4

SET 1 SET 2 SET 3
Sokalla / Kruger – Tuorda / Lagerström 17 6 17 8
Abdiu / Björkman – Arenbalk / Persson 17 7 17 12

Sokalla / Kruger – Arenbalk / Persson 10 17 15 17
Abdiu / Björkman – Tuorda / Lagerström 17 14 17 6

Sokalla / Kruger – Abdiu / Björkman 5 17 13 17
Arenbalk / Persson – Tuorda / Lagerström 17 15 17 11

Resultat seriespel sammandrag 2

Den 15/16 mars spelades sammandrag nummer 2 men då ena serien blev framskjuten en vecka spelades de sista matcherna inte förrän idag. Vi säger stort grattis till alla vinnare! Högst upp i seriesystemet var det Bodén/Stighäll på herrsidan & Svensson / Kämäräinen på damsidan som lyckades bäst. Nästa sammandrag spelas under påsken helgen den 19/20 april.

Nedan följer tabellerna:

Herr div 1
Bodén / Stighäll 1 9
Holmqvist / Wikström 2 6
Alenkvist / Nyström 3 3
Lundstedt / Bengtsson 4 0
SET 1 SET 2 SET 3
Bodén / Stighäll Lundstedt / Bengtsson 17 11 17 12
Holmqvist / Wikström Alenkvist / Nyström 17 16 17 15
Bodén / Stighäll Alenkvist / Nyström 17 6 17 ?
Holmqvist / Wikström Lundstedt / Bengtsson 17 11 17 16
Bodén / Stighäll Holmqvist / Wikström 17 14 17 13
Alenkvist / Nyström Lundstedt / Bengtsson 17 11 17 11

 

Herr div 2
svensson / Berggren 2 5
Bing / Andersson 4 2
Sandberg / Arnedal 1 7
Gustafsson / Pettersson 3 4
SET 1 SET 2 SET 3
svensson / Berggren Gustafsson / Pettersson 12 17 17 13 2 7
Bing / Andersson Sandberg / Arnedal 10 17 17 15 7 6
svensson / Berggren Sandberg / Arnedal 12 17 12 17
Bing / Andersson Gustafsson / Pettersson 13 17 13 17
svensson / Berggren Bing / Andersson 17 13 17 10
Sandberg / Arnedal Gustafsson / Pettersson 17 15 17 15

 

Herr div 3
Wihk / Algesten 4 1
Larsson / Broman 1 9
Berggren / Yrwing 3 4
Blomkvist / Volkov 2 4
SET 1 SET 2 SET 3
Wihk / Algesten Blomkvist / Volkov 6 17 17 15
Larsson / Broman Berggren / Yrwing 17 13 17 9
Wihk / Algesten Berggren / Yrwing 11 17 16 17
Larsson / Broman Blomkvist / Volkov 17 3 17 15
Wihk / Algesten Larsson / Broman 9 17 13 17
Berggren / Yrwing Blomkvist / Volkov 13 17 17 8 4 7

 

Herr div 4
Kågebjer / Dhalin 1 9
Olsson / Törnmarck 4 1
Östman / Holmqvist 2 5
Wangler / walderö 3 3
SET 1 SET 2 SET 3
Kågebjer / Dhalin Wangler / walderö 17 13 17 6
Olsson / Törnmarck Östman / Holmqvist 15 17 8 17
Kågebjer / Dhalin Östman / Holmqvist 17 8 17 12
Olsson / Törnmarck Wangler / walderö 4 17 17 12 6 7
Kågebjer / Dhalin Olsson / Törnmarck 17 6 17 8
Östman / Holmqvist Wangler / walderö 16 17 17 14 7 5

 

Herr div 5
Kungberg / Olander 1 9
Hansson / Brännmark 4 1
Nikula / Linde 2 6
Laible / Berger 3 2
SET 1 SET 2 SET 3
Kungberg / Olander Laible / Berger 17 9 17 16
Hansson / Brännmark Nikula / Linde 13 17 10 17
Kungberg / Olander Nikula / Linde 17 16 17 12
Hansson / Brännmark Laible / Berger 17 10 13 17 6 7
Kungberg / Olander Hansson / Brännmark 17 13 17 15
Nikula / Linde Laible / Berger 17 16 17 11

 

Herr div 6
Bucht / Nilsson 5 3
Griborn / Samuelsson 3 5 5
Stenström / Johansson 2 6
Arenbalk / Juhlin 4 5 0
Velandia / Sundblad 5 3 -4
Glans / Wåhlberg 1 8
SET 1 SET 2 SET 3
Bucht / Nilsson Glans / Wåhlberg 8 13 12 13
Griborn / Samuelsson Arenbalk / Juhlin 13 9 12 13 7 / 5
Stenström / Johansson Velandia / Sundblad 13 11 8 13
Bucht / Nilsson Arenbalk / Juhlin 10 13 5 13
Griborn / Samuelsson Velandia / Sundblad 13 7 12 13 3 / 4
Stenström / Johansson Glans / Wåhlberg 13 10 9 13
Bucht / Nilsson Velandia / Sundblad 7 13 13 10
Griborn / Samuelsson Stenström / Johansson 11 13 10 9
Arenbalk / Juhlin Glans / Wåhlberg 9 13 10 13
Bucht / Nilsson Stenström / Johansson 13 11 9 13
Griborn / Samuelsson Glans / Wåhlberg 7 13 13 10
Arenbalk / Juhlin Velandia / Sundblad 13 9 13 8
Bucht / Nilsson Griborn / Samuelsson 8 13 13 9
Stenström / Johansson Arenbalk / Juhlin 13 10 13 6
Velandia / Sundblad Glans / Wåhlberg 8 13 6 13

 

Dam div 1
Holmstrand / Andersson 4
Fransson / Nyholm
Svensson / Kämäräinen 1 8
Palmqvist / Johansson
SET 1 SET 2 SET 3
Holmstrand / Andersson Palmqvist / Johansson 11 17 17 15 3 7
Fransson / Nyholm Svensson / Kämäräinen 9 17 13 17
Holmstrand / Andersson Svensson / Kämäräinen 17 11 10 17 3 7
Fransson / Nyholm Palmqvist / Johansson 17 12 15 17
Holmstrand / Andersson Fransson / Nyholm 10 17 17 9 7 4
Svensson / Kämäräinen Palmqvist / Johansson 17 14 17 13

 

Dam div 2
ohlsson / karlsson 1 9
Jönsson / Ryden 2 4
Lindqvist / Nordlöf 3 3
Persson / Kling 4 2
SET 1 SET 2 SET 3
ohlsson / karlsson Persson / Kling 17 10 17 16
Jönsson / Ryden Lindqvist / Nordlöf 16 17 17 10 4 7
ohlsson / karlsson Lindqvist / Nordlöf 17 5 17 4
Jönsson / Ryden Persson / Kling 17 10 17 12
ohlsson / karlsson Jönsson / Ryden 17 12 17 15
Lindqvist / Nordlöf Persson / Kling 17 9 13 17 5 7

 

Dam div 3
Hannerfors / Andersson
Grishina / Åberg 3
Jägerving / Persson 1
Tidelius / Andersson 2
SET 1 SET 2 SET 3
Hannerfors / Andersson Tidelius / Andersson
Grishina / Åberg Jägerving / Persson 14 17 16 17
Hannerfors / Andersson Jägerving / Persson 13 17 13 17
Grishina / Åberg Tidelius / Andersson
Hannerfors / Andersson Grishina / Åberg 17 12 17 16
Jägerving / Persson Tidelius / Andersson

 

Dam div 4
mossberg / lindberg 3 4
Lundberg / Pawtel 1 9
Klingberg / Farmare 2 5
Wansölin / Johansson 4 0
SET 1 SET 2 SET 3
mossberg / lindberg Wansölin / Johansson 17 10 17 9
Lundberg / Pawtel Klingberg / Farmare 17 10 17 14
mossberg / lindberg Klingberg / Farmare 14 17 17 14 3 7
Lundberg / Pawtel Wansölin / Johansson 17 13 17 16
mossberg / lindberg Lundberg / Pawtel 9 17 14 17
Klingberg / Farmare Wansölin / Johansson 17 10 17 14

 

Dam div 5
Garstad / Nilsson 1 8
Fransson / Glans 3 3
Klint / Renheim 2 7
Forsman / Östberg 4 0
SET 1 SET 2 SET 3
Garstad / Nilsson Forsman / Östberg 8 0 8 0
Fransson / Glans Klint / Renheim 10 17 14 17
Garstad / Nilsson Klint / Renheim 17 16 14 17 7 5
Fransson / Glans Forsman / Östberg 8 0 8 0
Garstad / Nilsson Fransson / Glans 17 13 17 15
Klint / Renheim Forsman / Östberg 8 0 8 0

 

Dam div 6
Olsson / Nygren 2 7
Johansson Utter / Rydell 4 1
Stein / Degerfeldt 1 8
Fredrikson / Falk 3 2
SET 1 SET 2 SET 3
Olsson / Nygren Fredrikson / Falk 17 13 17 9
Johansson Utter / Rydell Stein / Degerfeldt 7 17 13 17
Olsson / Nygren Stein / Degerfeldt 17 16 7 17 0 7
Johansson Utter / Rydell Fredrikson / Falk 16 17 17 12 2 7
Olsson / Nygren Johansson Utter / Rydell 17 11 17 7
Stein / Degerfeldt Fredrikson / Falk 17 8 17 10

 

Dam div 7
Placering Poäng
Lundborg / Mårtensson 3 5
Nordbeck / Sejlert 1 10
Bragning / Hallén 5 4
Byberg / Lantz 6 3
Beckius / Schmidt 2 6
Grahn / Lindgren 4 5
SET 1 SET 2 SET 3
Lundborg / Mårtensson Grahn / Lindgren 8 13 13 12 7 / 5
Nordbeck / Sejlert Byberg / Lantz 13 0 13 4
Bragning / Hallén Beckius / Schmidt 14 13 12 13 7 / 6
Lundborg / Mårtensson Byberg / Lantz 13 8 13 6
Nordbeck / Sejlert Beckius / Schmidt 13 10 13 12
Bragning / Hallén Grahn / Lindgren 8 13 5 13
Lundborg / Mårtensson Beckius / Schmidt 10 13 11 13
Nordbeck / Sejlert Bragning / Hallén 13 9 13 6
Byberg / Lantz Grahn / Lindgren 13 9 13 11
Lundborg / Mårtensson Bragning / Hallén 13 8 13 12
Nordbeck / Sejlert Grahn / Lindgren 13 5 13 3
Byberg / Lantz Beckius / Schmidt 9 13 7 10
Lundborg / Mårtensson Nordbeck / Sejlert 12 13 5 13
Bragning / Hallén Byberg / Lantz 13 7 7 13 8 / 7
Beckius / Schmidt Grahn / Lindgren 7 13 6 13

 

 

 

 

 

 

 

Lyckad premiär för Nya seriespelet

Under våren testar vi ett nytt grepp för seriespelet och premiären i helgen som var gick över förväntan när hela 14 serier spelades! Under lördagen spelade de bästa serierna och de lagom bra lirade på söndagen.
Den feedback vi fick på plats och efter helgen har bara varit bra men tveka inte att hojta till med idéer eller synpunkter som kan göra seriespelet ännu bättre.

Så här skrev Anette Svensson som stämmer rätt bra med vad många andra uttryckt:

Super bra med sammandrag. Jag tror på den här spelformen av seriespelet. Man behöver inte låsa upp sig i 10 veckor, man har inte haft träning innan.
Man kommer dit laddad och vilad. 3 matcher var precis lag för att man skulle kunna ge järnet alla tre. Orken höll.
Bra tanke av dig Mattias att försöka få till så jämna grupper istället för att gå efter enbart ranking.

Vi planerar att köra nästa omgång den 15/16 mars.  De historiska vinnarna i respektive serie presenteras nedan. Siffran till vänster är placering i serien. Vinnarna i respektive serie i fetstilt.

Dam div 1

1 Wingren / Andersson
2 Sjöblom / Von rosen
4 Strid / Kämäräinen
3 Svensson / Bonnevier

Dam div 2

3 Andersson / Cederquist
1 Palmqvist / Uddin
2 Holmstrand / Johansson
4 Karlsson / Ohlsson

Dam div 3

1 Truuberg / Bergenlind
3 Pettersen / Holmstrand
2 Söderström / Lundqvist
4 Mossberg / Lindberg

Dam div 4

3 Lundberg / Pawtel
4 Lörstrand / Bäck
1 Nordlöf / Lindqvist
2 Jönsson / Von Scheele

Dam div 5

4 Hannerfors / Andersson
3 Klingberg / Farmare
1 Persson / Kling
2 Persson / Åberg

Dam div 6

1 Jägerving / Grishina
2 Johansson / Wansölin
4 Byberg / Lantz
3 Fredrikson / Karlsson Delarosa

Dam div 7

3 Agervald / Östberg
1 Glans / Forsman
2 Kastman / Rydell / Johansson Utter
6 Beckius / Schmidt
4 Bragning / Hallén
5 Algulin / Lindgren

Herr div 1

1 Ossowski / Lidström
2 Wikström / Holmqvist
4 Wingren / Andersson
3 Haaparanta / Markou

Herr div 2

3 Bodén / Ullberg
4 Beijer / Hedman
2 Carapic / Sättermon
1 Alenkvist / Skoglund

Herr div 3

2 Lundstedt / Sandberg
3 Larsson / Broman
1 jansson / Bengtsson
4 Kågebjer / Bing

Herr div 4

1 Gustafsson / Pettersson
2 Blomkvist / Volkov
3 Berggren / Yrwing
4 Wangler / Walderö

Herr div 5

3 Hansson / Brännmark
2 Holmqvist / Östman
1 Wihk / Bäckström
4 Laible / Lundqvist

Herr div 6

2 Sokalla / Berg
4 ahlström / stenström
3 Juhl Christiansen / Fägersten
1 Olsson / Marmolin

Herr div 7

4 Andreasson / Andreasson
1 Kungberg / Olander
2 Nilsson / Bucht
3 Knutsson / silversten

Stort intresse för seriespelet

Helgen den 15/16e februari blir det premiär för seriespelet i dess nya tappning och det blir spännande att se hur det funkar. Vi har begränsat antalet lag till 80 och det har redan anmält sig 40 lag så intresset verkar finnas i alla fall. Vi har satt sista anmälningsdag till söndag den 9e februari och vi hoppas kunna presentera serierna så deltagande lag får veta när de spelar under tisdagen den 11/2.

Och apropå datum hittar du fler datum som du vill hålla koll på här.

Men hallå finns det på facebook?
– Ja det är klart vi har en sida på facebook för seriespelet!

//David

Vi söker personal & lite annat roligt!

Hej hej & god fortsättning!
Nytt år & full fart bakom kulisserna inför en ny terminsstart.

 

Seriespel som sammandrag?

Vi vill gärna veta vad du som lirar, har lirat eller gärna skulle vilja spela seriespel tycker om våra funderingar på att ändra på seriespelet.

Tänk er att istället för ett seriespel där man spelar två korta matcher varje söndag under seriespelsperiod ersätter det med sammandrag en gång per månad. Skulle exempelvis kunna vara att man bestämmer att den tredje lördagen varje månad liras det sammandrag.

 

Grattis till serievinnarna!

Igår söndag spelades femte omgången av seriespelet och därmed flyttas vinnare upp och förlorare ner i seriespelet. Vi tar nu paus den 20/10 samt 27/10. Vi drar igång seriespelet igen söndag den 3e november! Förändringar i lag, intresseanmälningar för att hoppa in vid eventuella avhopp osv ska mailas in till seriespel@beachvolley.se

Stort grattis till vinnarna i respektive serie:

  • Dam Elit Johansson/Palmqvist/Uddin
  • Dam 2 Lundqvist/Martinsson/Söderström
  • Dam 3 Degerfeldt/Falk/Jörgensen
  • Herr Elit Andersson/Mesbah
  • Herr 2 Ullberg/Bodén
  • Herr 3A Alenkvist/Nyström
  • Herr 3B Blomkvist/Volkov
  • Herr 4 Olander/Kungsberg